Botrány a lengyeleknél: a hadsereg elhagyott egy rakomány harckocsiaknát, az IKEA-ban kötött ki
A fegyvereket egy dolgozó vette észre a gyár raktárában.
Áder szerint nemzetközi jogot sért Oroszország, Komorowski úgy véli, el kell venni Oroszország kedvét „a Krím annektálásához hasonló lépésektől”. A két államfő többek között egy észak-déli gázvezetékről tárgyalt, amely csökkenthetné a régió energiafüggőségét.
A visegrádi országok (V4) és az Európai Unió további közös fellépését szorgalmazta az ukrajnai „orosz katonai intervencióval” szemben pénteken Budapesten Áder János magyar és Bronisław Komorowski lengyel köztársasági elnök. A két államfő erről a Sándor-palotában tartott megbeszélése után beszélt újságíróknak.
Áder János a visegrádi országok (Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország) korábbi állásfoglalását idézve hangsúlyozta, „az Oroszország által végrehajtott katonai műveletek” nemcsak a nemzetközi jogot sértik, hanem veszélyes helyzetet teremtenek Európában.
Lengyelországot, a Cseh Köztársaságot, Szlovákiát és Magyarországot megdöbbenti, hogy a 21. századi Európában olyan „katonai intervenció" szemtanúi lehetnek, amely ezen országokat saját korábbi negatív tapasztalataikra emlékeztetik – folytatta a magyar államfő a V4-ek által március elején aláírt nyilatkozatot idézve.
Bronisław Komorowski úgy fogalmazott, el kell venni Oroszország kedvét „a Krím annektálásához hasonló lépésektől”, ehhez pedig erőteljes szankciókra van szükség.
A lengyel elnök kérdésre válaszolva beszélt arról is: azzal, hogy az Ukrajna pénteken aláírta európai uniós társulási szerződésének politikai részét, több reform kezdődhet. A legfontosabbak között említette az antikorrupciós intézkedéseket, a kis- és középvállalkozások támogatását, valamint a hatalom decentralizálását, vagyis a helyi önkormányzatok megerősítését, ami hatékonyan akadályozhatja meg a föderációs törekvéseket.
Bronisław Komorowski emellett hangsúlyozta Lengyelország és Magyarország NATO-tagságának fontosságát, amely szerinte egyszerre garantálja a volt szovjet tagköztársaságok szabadságát és függetlenségét.
Áder János a találkozó részleteit kifejtve beszélt arról is, hogy három fontos gazdasági kérdés szerepelt a megbeszélésen. Elsőként a gázellátás biztosítása érdekében egy észak-déli gázvezeték befejezése, ami mérsékelheti az érintett országok energiafüggőségét. A magyar államfő tájékoztatása szerint a gázvezeték működéséhez már csak egy a szlovák és lengyel határon épülő beruházás megvalósítására van szükség. Áder János emellett célként említette, hogy Lengyelország csatlakozhasson Csehország, Szlovákia és Magyarország tavaly egységesített villamosenergia-hálózatához. A magyar köztársasági elnök megjegyezte, korábban Románia és Bulgária is jelezte csatlakozási szándékát. Szólt továbbá arról, hogy Magyarország és Lengyelország kereskedelmi kapcsolatainak javításáért folytatja a két országot összekötő közlekedési infrastruktúra fejlesztését.
Bronisław Komorowski pénteken és szombaton tartózkodik Magyarországon a magyar-lengyel barátság napja alkalmából, amelynek rendezvényeit Egerben tartják szombaton. A lengyel államfő közölte, a jövő évi találkozót Katowicében ünneplik.